Амур-Нижньодніпровський район Комунальний заклад освіти «Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №323 комбінованого типу»

   





Сторінка логопеда

     Основні завдання логопедичної   служби:

 

  • усунення різних порушень усного і писемного мовлення;
  • запобігання різним відхиленням мовленнєвого розвитку вихованців;
  • пропаганда логопедичних знань серед педагогів та батьків;
  • розробка методичних рекомендацій, консультації для педагогів та батьків, щодо попередження та подолання вад мовлення у дітей

 

 

Перший раз до вчителя-логопеда: як підготуватися?

 

Обираємо спеціаліста та записуємося на консультацію

Учителі-логопеди працюють у логопедичних дошкільних закла­дах або дитячих садках із логопедичними групами, у логопедичних пунктах при школах, школах-інтернатах, центрах дитячого розвитку та безпосередньо в логопедичних центрах. Також таких спеціалістів можна знайти в поліклініках.

Передусім дізнайтеся контакти, повне ім'я та графік консульта­цій обраного фахівця. Визначивши, коли зможете присвятити візиту до нього хоча б годину, домовтеся про зустріч. Зробити це ліпше за­вчасно, наприклад за декілька днів.

Збираємо потрібну інформацію

Якщо ви маєте висновок невролога, невропатолога, отоларинго­лога, психіатра чи ортодонта, візьміть його з собою на консультацію.

Також пригадайте (або знайдіть у медичній картці) й запишіть такі дані:

•   які генетичні захворювання є в сім'ї;

•   чи були ускладнення під час вагітності, зокрема травми, за­хворювання, сильні стресові ситуації, і в якому триместрі;

•   як минули пологи;

•   яким був післяпологовий період;

•   як розвивалася дитина до трьох років, чи були в неї травми, захворювання, сильні стреси і в який період;

• чи брала дитина соску, чи смоктала вона па­лець і до якого віку

•    коли дитина почала тримати голівку, пере­вертатися, сидіти, повзати, ходити, лепета­ти, вимовляти перші слова (які саме)

 

Учителям-логопедам заборонено:

•            призначати медичні препарати

•    ставити клінічний діагноз

•    змушувати або переконувати батьків змінити місце навчання дитини.

 

Ознайомлюємося з тим, як діятиме спеціаліст під час консультації

Аби отримати від спеціаліста якомога більше корисної інформації під час консультації та підготувати до зустрічі з ним дитину, батькам варто заздалегідь довідатися, яка саме інформація щодо стану та розвитку дитини цікавитиме вчителя-логопеда, а також як він обстежуватиме мовлення дитини.

Відповідно до своїх функціональних обов'язків учитель-логопед:

• збирає анамнез

•  розпитує про розвиток дитини, починаючи з внутрішньоутробного періоду;

ознайомлюється з висновками отоларинголога, невро патолога, психіатра, ортодонта чи стоматолога-хірурга (якщо вони є), щоб визначити причину логопедичних порушень;

•  обстежує рівень розвитку —моторики;усного мовлення; уваги;       пам'яті;мислення; уяви; фонематичних процесів — уміння розрізняти звуки, виділяти певний звук і визначати його місце у слові тощо;

•   вносить отримані дані в логопедичну картку; рекомендує перевести дитину в спеціальну групу для ді¬тей з порушеннями мовлення чи записати в

логопедичний пункт для систематичного відвідування занять; дає поради щодо занять у домашніх умовах; проводить заняття з дитиною.

   За декілька днів до консультації, аби дитина не нервувалася, їй варто пояснити, хто такий логопед, чим він займається, для чого потрібні такі візити.

Розкажіть дитині, що логопед — це людина, яка допомагає дітям та дорослим розмовляти правильно, аби їх розуміли інші люди; навчитися читати й писати без помилок.

 

Консультуємося у вчителя-логопеда

 

Під час консультації не соромтеся ставити запитання, адже вчитель-логопед сам зацікавлений у тому, щоб батьки розуміли стан мовлення їхньої дитини, причини цього стану і те, як вони можуть їй допомогти.

Якщо фахівець рекомендує дитині відвідувати логопедичні заняття, поцікавтеся:

•  як вони будуть відбуватися;

•  які методи використовуватиме вчитель-логопед;

•  чи буде він застосовувати під час корекційної роботи спеціальні інструменти (як-от зонди, шпателі), як їх оброблюють і де зберігають тощо.

    Варто запитати дозволу вчителя-логопеда щодо вашої присутності на занятті. Якщо він не заперечуватиме, беріть із собою блокнот (зошит для нотаток) або відеокамеру. Записи чи відео дій учителя-логопеда дадуть вам змогу правильно виконувати з дитиною потрібні вправи і завдання в домашніх умовах.

Попросіть учителя-логопеда детально показати, як саме треба виконувати вправи. Уважно спостерігайте за тим, що і як він вимовляє, які рухи робить руками і який навчальний матеріал використовує. Ставте уточнювальні запитання, якщо чогось не зрозуміли.

    Обов'язково дізнайтеся про часові межі занять у домашніх умовах. При цьому ви маєте бути ютові до щоденних тренувань із дитиною та чітко виконувати вказівки вчителя- логопеда.

 

Отже, своєчасне звернення до вчителя-логопеда підвищує імовірність вчасного подолання мовленнєвих порушень у дитини, яка цього потребує. Тож педагоги мають розповісти батькам, що, готуючись до першої консультації зі спеціалістом, варто зібрати всю необхідну інформацію, що може полегшити його роботу. Під час самого візиту слід не соромитися уточнювати незрозумілі моменти й запам'ятовувати, що робить учитель- логопед. 

 

 

Алгоритм підготовки до першої консультації вчителя-логопеда

 

 

Крок 1. Обираємо спеціаліста та записуємося на консультацію

 

Крок 2. Збираємо потрібну інформацію

 

Крок 3. Обмірковуємо запитання

 

Крок 4. Ознайомлюємося з тим, як діятиме спеціаліст під час консультації

 

Крок 5. Консультуємося у вчителя-логопеда